دامنه اینترنتی
دامنه اینترنتی (به انگلیسی: Internet domain) پسوندی است که در بخشهای پایانی نشانی اینترنتی وب‌گاه‌ها می‌آید. 
دامنه سطح‌بالا
دامنه سطح‌بالا (به انگلیسی: Top-level domain) که با مخفف TLD نیز نامید می‌شود، بالاترین سطح دامنه اینترنتی است. بقیه دامنه‌های ثبت شده زیردامنه این دامنه‌ها به حساب می‌آند به طور مثال دامنه www.Example.com زیردامنه ‎.com به شمار می‌رود. نهادی که این دامنه‌ها را ثبت و تنظیم می‌کند آیکان نام دارد که توسط آیانا هدایت می‌شود.

این دامنه‌ها سه دسته‌اند دامنه کشورها, سطح‌ها، و چندارگان‌ها. به علاوه گروه دیگری از دامنه‌ها نیز وجود دارند که متعلق به سیستم بوده و موقت هستند arpa.

دامنه سطح‌بالای ویژه کشورها باید کد ایزو ۳۱۶۶ دو حرفی آنها باشد.و این دامنه‌ها مثلا ‎.ir و ‎.uk اصطلاحا ccTLD خوانده می‌شود.

دامنه‌های سطح‌بالای عمومی که gTLD نیز نامیده می‌شود عبارتند از: ‎.gov و ‎.edu و ‎.org و ‎.net و ‎.com و ‎.mil
دامنه‌های رزرو شده

بنابر پرونده RFC 2606 چهار دامنه سطح‌بالا به شرح زیر برای جلوگیری از سردرگمی و بروز مشکلات بوسیله نیروی ضربت مهندسی اینترنت رزرو شده است. ممکن است این دامنه ها برای مقاصد خاصی مورد استفاده قرار گیرد، اما با این مفهوم که این دامنه ها نباید در شبکه های تولید سامانه نام دامنه جهانی قرار داشته باشد.

‎.example: برای استفاده در مثال‌ها رزرو شده است.
‎.invalid: برای استفاده در نام‌های دامنه‌ای که آشکارا نامعتبر است رزرو شده است.
‎.localhost: برای جلوگیری از بروز مشکلات ناشی از استفاده سنتی میزبان محلی (به انگلیسی: Localhost) به عنوان نام میزبان (به انگلیسی: Hostname) رزرو شده است.
‎.test: برای استفاده در آزمایش‌ها رزرو شده است.
دامنه سطح‌بالای عمومی
 دامنه سطح بالای عمومی (به انگلیسی: generic Top Level Domain) (به اختصار gTLD) یکی از دسته بندی‌های دامنه‌های سطح بالا (به انگلیسی: Top Level Domain) (به اختصار TLD) است که بوسیله آیانا برای استفاده در سامانه نام دامنه در اینترنت نگهداری شده.

روی هم رفته، در حال حاضر آیانا گروه‌های زیر از دامنه‌های سطح بالا را از هم متمایز کرده است:

دامنه سطح بالای زیربنایی (arpa)
دامنه‌های سطح بالای کد کشوری (ccTLD)
دامنه‌های سطح بالای بین‌المللی شده (IDN)
دامنه‌های سطح بالای عمومی (gTLD)

هسته گروه دامنه‌های سطح بالای عمومی متشکل است از دامنه‌های .com, .net, .org و .info. به علاوه، دامنه‌های .biz, .name و .pro که همچنین به عنوان عمومی مطرح شده است، هرچند که اینها محدود در نظر گرفته شده، برای اینکه ثبتشان نیازمند اثبات شایستگی در چارچوپ راهبردهای تعیین شده برای هرکدام است.

از لحاظ تاریخی، گروه دامنه‌های سطح بالای عمومی شامل دامنه‌های ایجاد شده در توسعه اولیه سامانه نام دامنه بود، که در حال حاضر بوسیله نمایندگی‌ها یا سازمان‌های برگزیده پشتیبانی شده و محدود به انواع خاصی از ثبت کننده‌ها می باشد. بنابراین، دامنه‌های .edu, .gov, .int و .mil هم در حال حاضر به عنوان دامنه سطح بالای ضمانت شده (به انگلیسی: sponsored Top Level Domain) (به اختصار sTLD) مطرح شده است، همچنین زمینه‌های زیادی برای نام‌های دامنه به تازگی ایجاد شده (مثل .jobs و …). به کل گروه دامنه هایی که به منطقه ای جغرافیایی یا کشوری تخصیص داده نشده است غالباً در اصطلاح دامنه‌های سطح بالای عمومی گفته می شود
 
زیرگروه ها

گروه دامنه‌های سطح بالای عمومی به تنهایی خود شامل دو زیرگروه به شرح زیر می باشد:

دامنه سطح بالای ضمانت نشده
دامنه سطح بالای ضمانت شده (sTLD)

زیرگروه نخست شاخه پیشفرض دامنه‌های سطح بالای عمومی است که از آن با عنوان همگانی یا عام (به انگلیسی: general) نیز یاد می‌شود این زیرگروه شامل این دامنه‌های سطح بالا می باشد:
دامنه سطح بالای عمومی مورد استفاده در موضوع
.biz تجارت بدون محدودیت
.com سازمان های تجاری، بدون محدودیت
.info اطلاع رسانی، بدون محدودیت
.name خانواده ها و اشخاص
.net در اصل برای زیربناهای شبکه، در حال حاضر بدون محدودیت
.org در اصل برای سازمان هایی که در موضوع دامنه های سطح بالای عمومی دیگر جای نمی‌گیرد، در حال حاضر بدون محدودیت
.pro حرفه های خاص

زیرگروه دوم هم شامل این دامنه‌های سطح بالا می باشد:
دامنه سطح بالای ضمانت شده مورد استفاده در موضوع
.aero صنعت حمل و نقل هوایی
.asia شرکت ها، سازمان ها و اشخاص در منطقه آسیا و اقیانوس آرام
.cat زبان کاتالان / فرهنگ
.coop شرکت های تعاونی
.edu موسسه های آموزشی پس از دوره متوسطه
.gov نهادهای دولتی ایالات متحده در دولت مرکزی، ایالتی، و سطوح منطقه ای
.int سازمان های بین‌المللی تاسیس شده براساس پیمان نامه
.jobs مرتبط با استخدام
.mil ارتش ایالات متحده
.mobi سرویس دهی برای دستگاه های تلفن همراه
.museum موزه ها
.tel به عنوان کارت ویزیت و پرفایل مشخصات تلفنی شرکت ها
.travel آژانس های مسافرتی، خطوط هوایی، هتلداران، دفاتر گردشگری، و غیره
دامنه سطح بالای عمومی محدود نشده

دامنه سطح بالای عمومی محدود نشده (به انگلیسی: Unrestricted generic Top Level Domain) دامنه هایی است که ثبت آن برای هرگونه استفاده ای بوسیله هر شخص یا سازمانی در دسترس می باشد. دامنه‌های سطح بالای عمومی برجسته در این گروه .com , .net , .org و .info است. اگرچه , .info فقط یکی از اینها بود، اما اولینشان بود که برای ثبت بدون محدودیت با صراحت مجوز دریافت کرد. موارد دیگر در ابتدا مخاطبینی خاص داشت. اگرچه، در ابتدا به علت نبود قوانین اجرایی مقتضی، در تعداد حروف مورد استفاده محدودیتی وجود نداشت، اما بعدها این مورد هم برطرف شد
دامنه سطحبالای عمومی جغرافیایی

اطلاعات بیشتر: دامنه سطح‌بالای عمومی جغرافیایی

دامنه سطحبالای عمومی جغرافیایی (به انگلیسی: Geographic generic Top Level Domain) (به اختصار GeoTLD یا Geographic gTLD) یک دامنه سطحبالای عمومی است که از نام یک جمعیت، منطقه جغرافیایی، جغرافیایی سیاسی، نژادی، زبان شناختی یا فرهنگی جامعه استفاده می کند. در سال ۲۰۰۹، تنها دو دامنه سطحبالای عمومی جغرافیایی وجود داشت: دامنه سطحبالای ضمانت شده .cat که برای زبان کاتالان و مسائل فرهنگی کاربرد داشت، و .asia، اما موارد دیگری هم پیشنهاد شده بود